Northwest Gel, Inc.

Comparison Chart

PRODUCT

DESCRIPTION COSTS
Gel Master 30 lbs. $2,500
Gel Crystals 2.5 grams (depending on your water) 1 lb. of crystals = 448 grams $0.015
Bags 6 x 10 - 1 1/2 lb. bag (our bag) 4 mil - 4% EVA, printed on 1 side $0.040
Labor Based on $7.00 per hour and the employee produces 200 per hour $0.035

On the average, most people pay $0.25 each for ready-made gel paks.
If you use the GEL MASTER your cost per gel pak is only $0.09 cents per 1 1/2 lb. gel bag.


Based on the figures above you would receive a . . . . . . . . . . . . 278% SAVINGS!

Number0.25 .09Your Savings
OfPre-madeGel Master With
Gel Paks Pack Cost Pack Cost The Gel Master
1200 $300 $106 $192
2400 $600 $216 $384
3600 $900 $324 $576
4800 $1,200 $432 $768
6000 $1,500 $540 $960
7200 $1,800 $648 $1152
8400 $2,100 $756 $1344
9600 $2,400 $864 $1536

Would You Like To Return To Our Home Page?

This page has been accessed 81 times, since I added this counter to it.